İran’dan ‘gemi’ açıklaması: İsrail’le bağlantılı olduğuna şüphe yok

İran Dışişleri Bakanlığı, 13 Nisan Cumartesi günü İran Devrim Muhafızları Ordusu Donanması’nın Hürmüz Boğazı yakınlarında el koyduğu Portekiz bandıralı MSC Aries gemisi hakkında açıklama yaptı. Bakanlık Sözcüsü Nasır Kenani, bugün yaptığı açıklamada, söz konusu geminin ‘deniz kanunlarını ihlal ettiğini’ ve bu sebeple gemiye el konulduğunu söyledi. Kenani, geminin İsrail’le bağlantılı olduğuna şüphe olmadığını savundu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İran, Hürmüz Boğazı’nda ve Körfez’de güvenli bir gemicilik ortamı yaratmaya çalışıyor. Gemi, deniz kanunlarını ihlal etmesi ve İranlı yetkililerin çağrılarına yanıt vermemesi sonucu İran’ın kara sularına yönlendirilmiştir.”

IRNA: DONANMA ÖZEL GÜÇLERİ BASKIN DÜZENLEDİ

Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) kurumu, cumartesi günü Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Fucayra kentinin 50 deniz mili kuzeydoğusunda bir gemiye ‘bölgesel güçler’ tarafından el konulduğunu açıklamıştı. UKMTO, bu güçlerin kimler olduğu hakkında ayrıntı vermezken, Associated Press (AP) haber ajansına konuşan, ismi verilmeyen bir yetkili, bu ‘saldırı’nın arkasında İran’ın olduğunu savunmuştu.

İran devlet haber ajansı IRNA da konuya ilişkin haberinde İran Devrim Muhafızları’nın ‘İsrail’le bağlantılı bir gemiye’ el koyduğunu doğrulamıştı. Ajansın haberine göre, ‘MSC Aries’ isimli gemi, İran’ın karasularına doğru yola çıkarılmıştı. İran ayrıca söz konusu baskının Devrim Muhafızları’nın donanma özel güçleri tarafından gerçekleştirildiğini bildirmişti.

İKİ ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Olayda adı geçen gemi, Portekiz bandıralı ‘MSC Aries’ isimli konteyner gemisiydi. Gemi, İngiltere’nin başkenti Londra merkezli Zodiac Maritime ile ilişkilendirilirken, bu şirket, İsrailli milyarder Eyal Ofer’in Zodiac Grubu’nun bir parçası.

Geminin bağlantılı olduğu iddia edilen Zodiac Maritime’dan yapılan açıklamada, MSC’nin geminin kargo faaliyetlerinden ve bakımından sorumlu olduğu, geminin uzun dönemli olarak MSC’ye kiralandığı ifade edilmişti. Açıklamada, geminin mülkiyet sahibinin Gortal Shipping Inc olduğu, şirketin Zodiac Maritime ile bağlı olduğu belirtilmişti.

MSC’den yapılan açıklamada ise İran Devrim Muhafızları’nın gemiye el koyduğu doğrulanarak gemide 25 mürettebat olduğu, mürettebatın güvenliği ve geminin geri alınabilmesi için ilgili yetkililer ile ‘yakın çalışma’ içinde olunduğu kaydedilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir