1.7 milyar dolarlık rekor sendikasyon

32 ülkeden 70 bankanın katıldımıyla yenilenen kredinin, Türkiye’de bir banka tarafından tek seferde ve toplamda sağlanan en büyük ve en geniş katılımlı, sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisi olduğu bildirildi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, “Orta Vadeli Program ile uyumlu olarak uygulanmakta olan disiplinli para ve maliye politikaları, ekonomimizde atılan kararlı adımlar ile kredibilite artışında yaşanan gelişmeler, ülkemize fon akışını hızlandırmış ve yatırımcı algısını olumlu etkileyerek, dış finansman olanaklarını da arttı” görüşünü paylaştı.

Maliyet avantajı oldu

Alpaslan Çakar, sağlanan yeni anlaşmayla ilgili şunları söyledi: “Bu yıl gerçekleştirdiğimiz sendikasyon kredisi, ilave coğrafi çeşitlilik ve maliyet avantajı sunmakta. Sendikasyon kredimize 7 yeni ülkeden 21 yeni bankanın katılım sağladığını görüyoruz. Ayrıca geçen yılın aynı dönemine kıyasla sendikasyon kredisi faizlerinde 175 baz puanlık bir gerileme yaşandı. Artan ilgiyi, güçlü finansal yapımıza, kaliteli insan kaynağımıza, uluslararası alanda artan iş hacmimize, dış ticaretteki etkinliğimize ve her şeyden önemlisi Türkiye ekonomisi ve bankamıza olan güvene bağlıyoruz.”

Sürdürülebilir tarıma destek

Bu yılki sendikasyon kredisinin performans kriterinin sürdürülebilir tarım finansmanı olarak belirlendiğine dikkat çeken Alpaslan Çakar, “Sendikasyondan elde edeceğimiz kaynaklar ile dış ticaretin finansmanının yanı sıra sürdürülebilir tarımın finansmanını da amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde sorumlu bankacılık yaklaşımımızı koruyacak ve dış ticarette payımızı artırma ve dış finansmanda derinleşmeyi ve çeşitlendirmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir